Ublížili jste si v práci? To se stává. Nemusíte ale jen pokrčit rameny a pracovat dál – máte nárok na bolestné a odškodnění! Jak je získat? V dnešním článku si povíme, jak zažádat o bolestné, jak probíhá celý proces vyplácení a kdy můžete peníze očekávat.
Co je potřeba k vyplacení pracovního úrazu?
Když ohlašujete úraz, nesmíte zapomenout na všechny níže zmíněné kroky, aby vám vznikl nárok na odškodnění. Sepsali jsme vám je do jednoduchého seznamu, ať se v tom neztratíte.
- Ohlášení úrazu: Hned po úrazu informujte svého zaměstnavatele a nechte si vystavit záznam o úrazu. Hlavně to nenechávejte na další pracovní den!
- Lékařská dokumentace: Potom, co úraz nahlásíte, si zajděte k doktorovi, který vám vystaví lékařskou zprávu a stanoví bodové ohodnocení bolesti.
- Podání žádosti: Kontaktujte svého zaměstnavatele s kompletní dokumentací a požádejte o odškodnění.
- Spolupráce s pojišťovnou: Zaměstnavatel kontaktuje svou pojišťovnu, která potom vyplatí odškodnění zaměstnavateli, a ten ho následně dá vám.
Jak dlouho trvá vyplacení úrazu?
Doba, za kterou vám bude vyplaceno odškodnění za pracovní úraz, není jednotná. Všechno záleží na okolnostech. Na složitosti případu, rychlosti vyřízení dokumentace a úrovni spolupráce zaměstnavatele s pojišťovnou. Obecně to trvá několik týdnů až měsíců. Zaměstnavatel má povinnost odškodnění řešit bez zbytečného odkladu.
Jak dlouho se vyplácí bolestné?
Bolestné je součást odškodného za úraz, kdy dostanete náhradu podle toho, jak bolestivý úraz byl. Výše odškodnění za bolest se určuje na základě bodového ohodnocení od doktora, které najdete v lékařské zprávě. Každý bod má hodnotu, která je stanovena nařízením vlády – v roce 2024 je to 424,27 Kč.
Doba vyplacení bolestného
Bolestné by mělo být vyplaceno do několika týdnů od předání lékařského posudku zaměstnavateli. Může se ale stát, že nastanou problémy, nebo že se zaměstnavateli nebude chtít platit. Co v takovém případě dělat? Zkuste obrátit na odborníky z Poradna Odškodnění, kteří vám s procesem pomohou! Nejste v tom sami.