Pozůstalá osoba má nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po manželovi (manželce), který byl poživatelem důchodu nebo ke dni smrti splnil podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní nebo starobní důchod (i předčasný starobní důchod) anebo zemřel následkem pracovního úrazu. Nárok na vdovský (vdovecký) důchod zaniká uzavřením nového manželství.
Vdovský (vdovecký) důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela (manželky). Po uplynutí této doby náleží pouze, pokud pozůstalá osoba splní některou z těchto podmínek:
Vdovský (vdovecký) důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Výše základní výměry je stanovena procentní sazbou z průměrné mzdy - 9 % průměrné mzdy, v roce 2015 činí 2 400,- Kč. Výše procentní výměry tohoto důchodu činí 50 % procentní výměry starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, na který měl nebo by měl zemřelý nárok v době smrti.
Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního nebo invalidního důchodu a zároveň na výplatu vdovského (vdoveckého) důchodu, vyplácí se nejvyšší důchod v plné výši a z ostatních důchodů se vyplácí polovina jeho procentní výměry. Základní výměra z dalších důchodů se nevyplácí.
Žádost o vdovský (vdovecký) důchod podejte písemně na předepsaném tiskopisu u Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), Pražské správy sociálního zabezpečení (PSSZ) nebo Městské správy sociálního zabezpečení Brno (MSSZ), příslušné podle místa trvalého bydliště žadatele. Kontakty na jednotlivé správy sociální zabezpečení naleznete na portále ČSSZ.
Rozhodnutí o přiznání důchodu je orgán sociálního zabezpečení povinen vydat nejpozději do 90 dnů od zahájení řízení. Tato lhůta se může prodloužit o dobu, po kterou se došetřují rozhodné skutečnosti u zaměstnavatelů, úřadů aj.