Poradenství a pomoc s náhradou škody při újmě na zdraví a ztrátě blízké osoby
 

+420 776 260 806

Ztráta prostředníčku ­‑ jak žádat o ztížení společenského uplatnění?

Dobrý den,
žádám Vás o radu. v září 2013 jsem si uřezal prst v zaměstnání prostředníček na levé ruce. Zcela jsem o něho přišel. Jsem levák. Jsem pojištěný u Kooperativy, platím si pojištění na trvalé následky 300.000 s progresí 4, přišlo mi vyplacení za trvalé následky 24 000Kč, dle tabulek Kooperativy, které jsou uvedeny na jejich webových stránkách, je plnění 8% z 300 000, což je těch 24 000. Zdá se mi to tedy opravdu málo, podal jsem si odvolání. Dále si chci zažádat o plnění ztížení společenského uplatnění, kde si to mám vyřídit? Mám si zajít na pojišťovnu pro formulář, poté k lékaři a zanést do zaměstnání? Četl jsem i příběh pana Žáka, že existuje novela a odškodnění vyplácí soud, ale platí to pro mě nebo to platí až od toho roku 2014?

Děkuji Vám za rady
Kolek

Odpověď:

Dobrý den Vážený pane Kolek,
Výše odškodného z Vaší vlastní úrazové pojistky se řídí všeobecnými obchodními podmínkami příslušné pojišťovny Kooperativa a také samotnými smluvními podmínkami, které jste podepsal při sepisování smlouvy.

Pokud se jedná o náhradu škody za ztížené společenské uplatnění, ta bude taktéž vyplácena jako bolestné z odpovědnostní pojistky Vašeho zaměstnavatele. Standardní postup jste popsal velice správně. Váš ošetřující lékař či operatér Vám vyplní formulář­‑lékařský posudek na trvalé následky a ten předáte Vašemu zaměstnavateli.

KONZULTACE ZDARMA - volejte 776 260 806 nebo využijte ONLINE CHAT

Jelikož se jedná o Vaši levou ruku, která je dominantní, i tato skutečnost by měla být v posudku zohledněna a odškodné by mělo být vyšší než u nedominantní ruky pravé. Bohužel u většiny případů se setkávám s velice nízkým bodovým hodnocením, které dělá poškozeným lidem jen lékař, či operatér a lékařský posudek je dělán jen standardně.

Každý poškozený člověk má nárok na nezávislý soudní znalecký posudek, díky kterému může získat vyšší odškodné.

Byl jste pane Kolek spokojený s výší odškodného za bolestné? Proplatila vám pojišťovna veškeré výlohy co se týče náhrady škody za léky, účelně vynaložené náklady spojené s léčením, pobyt v nemocnici, jízdné, rehabilitace, atd…

Pokud byste si chtěl odškodné uplatnit sám, mohu Vám nabídnout zkonzultovat lékařský posudek, který Vám vyhotoví Váš lékař, zda je bodové hodnocení adekvátní.

S úctou a přáním pěkného dne, Lucie Hýblová