Poradenství a pomoc s náhradou škody při újmě na zdraví a ztrátě blízké osoby
 

+420 776 260 806

Viník nehody je cyklista, po kom žádat náhradu škody?

Jel jsem vozidlem v pravém jízdním pruhu kdy cyklista přede mnou v bezprostřední blízkosti strhl své kolo z krajnice doleva, kdy jsem strhl volant doleva avsak jiz doslo ke stretu z cyklistou, který se ani neohlídl, ani nedal znamení o změne směru jízdy. Díky stretu jsem sjel ze silnice a vrazil jsem prudce do stromu, kdy doslo k poskozeni vozidla ve stadiu odpisu – nepojizdne – skoda kolem 150.000,- kČ. Cyklista však není pojištěn, pouze zákonné VZP, žádné zdravotní pojištění a je z azylového domu, sociální případ. Mám nárok na náhradu škody od někoho?? Díky za radu a odpověď. Standa

Odpověď:

Dobrý den Vážený pane Stando,
předem děkujeme za Vaši důvěru.

Nárok na náhradu škody máte v případě, pokud máte sjednané havarijní pojištění. Dále byste mohl vymáhat škodu přímo na viníkovi nehody soudní cestou, to však za předpokladu pokud by byl majetný. V opačném případě, i když spor vyhrajete asi moc peněz neuvidíte. Další možností by bylo získat plnění pokud by měl cyklista pojištění odpovědnosti, tzv. Pojištění na „blbost“.

Ve Vašem případě se však obávám, že cyklista není ani majetný a nemá ani odpovědnostní pojistku.
Dle Vašeho popisu je zřejmé, že cyklista změnil směr jízdy náhle. V jaké fázi se nacházelo Vaše vozidlo, jel jste za cyklistou a nebo jste jej již objížděl? Byl cyklista zraněn a nebo nedošlo ke zranění? Došlo alespoň k nějakému kontaktu automobil­‑cyklista? Byla k nehodě přivolána policie a byl sepsán protokol?

Děkuji za objasnění detailů nehody.

S pozdravem Lucie Hýblová

Poradna Odškodnění

Podobné dotazy