Poradenství a pomoc s náhradou škody při újmě na zdraví a ztrátě blízké osoby
 

+420 776 260 806

Mají spolujezdci nárok na odškodnění?

  • Domů
  •  » 
  • Poradna
  •  » 
  • Odškodnění pro spolujezdce.

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Před 4 dny jsme měli autonehodu. Bylo již prokázáno zavinění řidiče druhého auta. Mám pohmožděnou krční páteř a nyní se začínají objevovat další následky (brnění ruky, bolesti atd.) Chtěla bych se zeptat, zda máme nárok na odškodné i jako spolujezdci, když máme jen klasické pojištění u VZP. Také jestli mám nárok, když není jasné zda jsem byla připoutaná. Policejní šetření ještě není uzavřeno. Předem moc děkuji. Stanislava

Odpověď:

Dobrý den Vážená paní Stanislavo, předem děkujeme za Vaši důvěru.

Policie nyní musí celý případ prošetřit, pozvat si následně účastníky předmětné nehody k výslechům a udělat závěr šetření. V závěru šetření je taktéž uvedeno, zda byl u poškozených přítomný alkohol, či jiné návykové látky a také daná skutečnost o nepřipoutání bezpečnostními pásy. Pokud poškozený není připoutaný, pojišťovna by příslušnými procenty dané odškodné krátila.

KONZULTACE ZDARMA - volejte 776 260 806 nebo využijte ONLINE CHAT

Na odškodné máte jako spolujezdci samozřejmě ze zákona nárok. I když máte jen klasické pojištění u VZP. Odškodné za Vaši újmu na zdraví Vám bude vyplaceno z povinného ručení viníka.

I když se zatím jedná jen o konzervativní léčbu po Vaší nehodě, jistě budete pozvána na další podrobnější vyšetření , jelikož krční páteř není vhodné podceňovat.

Budete mít nárok na náhradu škody za bolestné, poškozené věci, veškeré účelně vynaložené náklady spojené s léčením, regulační poplatky, možnost uplatnit i jízdní k lékaři (i pokud Vás k lékaři někdo vozil vlastním automobilem), jízdné na rehabilitace, rehabilitační pomůcky…všechny doklady si pečlivě ukládejte.

Pokud by Vám například vznikly komplikace a musela byste podstoupit operační zákrok například po roce, opět Vám vzniká nárok na náhradu škody za bolestné. V případě trvalých následků máte nárok žádat o odškodné za ztížení společenského uplatnění, čili trvalé následky. O tuto náhradu škody je možné zažádat nejdříve po roce od úrazu, jakmile bude Váš zdravotní stav ustálený.

Bolestné je hodnoceno v bodech, kdy hodnota jednoho bodu pro rok 2018 je stanovena na 295,04,- Kč.

Dalším důležitým článkem jsou kvalitní znalecké posudky. Zde si dovoluji apelovat na zkušenosti poškozených, kteří se na nás obracejí s žádostí o pomoc získat vyšší odškodnění, jelikož daný právník, který poškozené zastupoval, jim neposkytl lékaře­‑soudní znalce, ale posudek vyhotovil poškozeným ošetřující lékař poškozeného a vyplacené odškodné bylo nízké a neadekvátní.

Naše Poradna Odškodnění spolupracuje se soudními znalci jak z oboru ortopedie, neurologie, ta z oboru psychologie, psychiatrie a díky nim získávají naši klienti odškodné v plné výši.

Ještě dnes Vám paní Stanislavo osobně zavolám, abychom se mohly pobavit o detailech nehody a mohla jsem Vám zodpovědět případné Vaše konkrétní dotazy.

S úctou, Lucie Hýblová